През първия ден отделете малко време, за да анализирате настоящата си работа и да прецените какво харесвате и какво не харесвате в нея. Обмислете фактори като работните задължения, фирмената култура и ежедневните задачи. Тази стъпка ще ви помогне да определите какво търсите в следващата си работа и какво искате да избегнете.
Ето няколко важни въпроса, на които да отговорите на този етап. Чувствайте се свободни да добавите свои собствени въпроси.
След като сте оценили текущата си позиция, през Ден 2 е време да поставите SMART цели и да съставите график за смяната на вашата работа. SMART целите са конкретни, измерими, постижими, релевантни и обвързани със срокове.
Например: "В рамките на 4 месеца искам да сменя работата си с 1 ниво по-висока позиция в сферата на обслужването на клиенти.Искам да имам възможност да работя изцяло дистанционно и да получавам заплата с 10% по-висока от сегашната ми.”
Определянето на реалистичен срок и цели и създаването на конкретна представа за вашата кариерна промяна ще ви помогне да се придържате към плана и да бъдете максимално мотивирани. Затова ви съветваме да разгледате внимателно вашите отговори на горните въпроси и с тяхна помощ да определите и запишете вашата SMART цел “черно на бяло” още сега.
Важно е да помните, че кариерната промяна може да отнеме време, така че бъдете търпеливи към себе си и не се обезкуражавайте, ако не се случи толкова бързо, колкото сте планирали първоначално. Не забравяйте също така, че промяната на кариерата е процес и невинаги е ясно от самото начало къде ще ви отведе. Бъдете отворени и подготвени за неочаквани възможности, които могат да се появят по време на процеса.
Най-важното за тази стъпка е да а бъдете максимално честни със себе си при отговорите на въпросите и максимално реалистични и конкретни при определянето на своята SMART цел.
Внимавайте да не се съсредоточавате твърде много върху отрицателните аспекти на настоящата си работа, пропускайки положителните аспекти и развитите умения, които искате да използвате в следващата си позиция.